Buty Shimano RX801 – test

Buty Shimano RX801 to model, który jest dedykowany do kolarstwa gravelowego, jednak z powodzeniem może być on też używany w nieco bardziej ekstremalnej odmianie tego sportu- w kolarstwie górskim.

Tym, co odróżnia ten model od butów dedykowanych do kolarstwa górskiego, jest podeszwa, na której w RX801 brakuje typowego bieżnika, a wręcz bardziej przypomina ona buta szosowego z blokiem MTB. Mogłoby się wydawać, że dyskwalifikuje to ten model z użycia go podczas błotnistych treningów i zawodów, jednak jest inaczej. Podczas mojej 3-miesięcznej przygody z gravelowym modelem butów od Shimano, kilka razy zdarzyło mi się używać ich w deszczowych warunkach. Dzięki wąskim czubkom buty doprze „wkopują” się w ziemię, co umożliwia podejścia nawet pod strome, błotniste podjazdy.

Największą zaletą, która wynika z braku „agresywnej” podeszwy, jest niska waga. Moja para w rozmiarze 42 waży 540 g. Kolejną cechą, która wyróżnia ten model, jest sztywność, która jest bardzo odczuwalna. To niewątpliwa zaleta podczas jazdy, gdzie najważniejszy jest transfer mocy z nóg na pedały. Niestety, sztywność jest także odczuwalna podczas chodzenia, które jest lekko utrudnione, ale po kilku krokach można się przyzwyczaić do tak sztywnej podeszwy.

Jedyną wadą, jaką zauważyłem podczas mojego testu, to mało trwała podeszwa. Od chodzenia po kamieniach i nieudanych próbach wpięcia się — na carbonowym elemencie pojawiły się mało estetyczne zadziory i rysy. Są płytkie, zatem nie wpływają na sztywność i wytrzymałość butów.

Mimo że buty Shimano RX801 to model gravelowy, to po kilku miesiącach jazdy w nich, mogę śmiało polecić je również do zastosowania w kolarstwie górskim. Ich sztywność i niska masa to cechy, które doceni wiele osób, które chcą osiągać jak najlepsze wyniki w zawodach.

Kuba T.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *